Skip to content

410 Chatam DriveCape May, NJ 08204

Built 1986

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Apr 30, 2012

Property Information

Block753.14
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
56%
Improvement Value:$100,500
44%
Total Assessment$230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,675+1.5%
2024$4,608+6.3%
2023$4,333+1.6%
2022$4,264+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft936DeedBook 3491, Page 626

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 2987, Page 405

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 2924, Page 790

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 1681, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1986