Skip to content

425 Portsmouth RoadCape May, NJ 08204

Built 2000

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 2008

Property Information

Block753.15
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,581
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,800
46%
Improvement Value:$151,100
54%
Total Assessment$279,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,676+1.4%
2024$5,595+6.3%
2023$5,262+1.6%
2022$5,178+2.6%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2817, Page 27

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 1689, Page 449