Skip to content

431 Portsmouth RoadCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Mar 30, 2012

Property Information

Block753.15
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class16.5
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,883
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,800
46%
Improvement Value:$156,500
54%
Total Assessment$291,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,908+1.5%
2024$5,823+6.3%
2023$5,476+1.6%
2022$5,389+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000

To:

Sq Ft1,883DeedBook 3488, Page 407

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 2084, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1988