Skip to content

400 Provincetown DriveCape May, NJ 08204

Built 1987

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Jun 30, 2014

Property Information

Block753.16
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class16.5
Description1S-F-O-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,863
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,200
46%
Improvement Value:$160,900
54%
Total Assessment$296,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,005+1.5%
2024$5,919+6.3%
2023$5,567+1.6%
2022$5,478+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Sq Ft1,863DeedBook 3600, Page 409

Property Sale

Sale
$151,990
DeedBook 1806, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1987