Skip to content

406 Provincetown DriveCape May, NJ 08204

Built 1987

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Sep 29, 1999

Property Information

Block753.16
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,000
53%
Improvement Value:$118,900
47%
Total Assessment$252,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,129+1.5%
2024$5,055+6.3%
2023$4,755+1.6%
2022$4,679+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

To:

Sq Ft1,380DeedBook 2827, Page 508

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2490, Page 51

Property Sale

Sale
$109,990
DeedBook 1678, Page 1132

Property Built

Built

Year Built: 1987