Skip to content

405 Mystic TerraceCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$129,065
Last Sale Date
Aug 7, 1987

Property Information

Block753.16
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,469
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
50%
Improvement Value:$129,400
50%
Total Assessment$261,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,301+1.4%
2024$5,225+6.3%
2023$4,914+1.6%
2022$4,836+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$129,065

To:

Sq Ft1,469DeedBook 1705, Page 116