Skip to content

413 Portsmouth RoadCape May, NJ 08204

Built 1989

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Dec 23, 2008

Property Information

Block753.17
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class16.5
Description1S-F-O-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,852
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
44%
Improvement Value:$164,700
56%
Total Assessment$294,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,977+1.5%
2024$5,891+6.3%
2023$5,540+1.6%
2022$5,452+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,852DeedBook 3366, Page 502

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 3125, Page 15

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2998, Page 874

Property Sale

Sale
$176,990
DeedBook 1958, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1989