Skip to content

401 Portsmouth RoadCape May, NJ 08204

Built 1989

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 6, 2005

Property Information

Block753.17
Lot9
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class16.5
Description2SF-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,253
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
34%
Improvement Value:$251,400
66%
Total Assessment$381,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,731+44.3%
2024$5,359+6.3%
2023$5,040+1.6%
2022$4,960+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,253DeedBook 3155, Page 520

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 2650, Page 86

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 2176, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1989