Skip to content

418 Portsmouth RoadCape May, NJ 08204

Built 2021

Last Sale Price
$949,900
Last Sale Date
Mar 19, 2021

Property Information

Block753.18
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class17.5
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,956
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$227,000
31%
Improvement Value:$502,300
69%
Total Assessment$729,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,790+1.4%
2024$14,579+6.3%
2023$13,711+226.5%
2022$4,200+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$949,900

To:

Sq Ft2,956DeedBook 3975, Page 453

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$217,500

From:

To:

DeedBook 3926, Page 508Recorded8/18/2020

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1740, Page 235