Skip to content

422 Portsmouth RoadCape May, NJ 08204

Built 1992

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 27, 2008

Property Information

Block753.18
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,892
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$213,500
44%
Improvement Value:$269,200
56%
Total Assessment$482,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,539+1.5%
2024$9,399+6.5%
2023$8,825+1.7%
2022$8,680+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,892DeedBook 3345, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1992

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1952, Page 308

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 1696, Page 1063