Skip to content

426 Portsmouth RoadCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2018

Property Information

Block753.18
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class16.5
Description1S-F-O-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,917
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$196,000
52%
Improvement Value:$178,300
48%
Total Assessment$374,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,591+1.5%
2024$7,482+6.3%
2023$7,037+1.6%
2022$6,925+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,917DeedBook 3763, Page 481Recorded11/28/2017

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3359, Page 205

Property Sale

Sale
$168,990
DeedBook 1769, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1988