Skip to content

430 Portsmouth RoadCape May, NJ 08204

Built 1990

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Nov 18, 2016

Property Information

Block753.18
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class16.5
Description2S-F-O-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,368
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,300
44%
Improvement Value:$201,400
56%
Total Assessment$359,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,295+1.5%
2024$7,190+6.3%
2023$6,762+1.6%
2022$6,654+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

To:

Sq Ft2,368DeedBook 3705, Page 881

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 2936, Page 532

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 2119, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1990