Skip to content

300 Portsmouth RoadCape May, NJ 08204

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 27, 2017

Property Information

Block753.19
Lot15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16.5
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,600
43%
Improvement Value:$185,000
57%
Total Assessment$324,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,583+1.5%
2024$6,489+6.3%
2023$6,102+1.6%
2022$6,005+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$189,500
DeedBook 2841, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1997