Skip to content

336 Portsmouth RoadCape May, NJ 08204

Built 1999

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Feb 24, 2020

Property Information

Block753.19
Lot33
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,537
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,000
48%
Improvement Value:$252,000
52%
Total Assessment$484,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,816+1.5%
2024$9,675+6.3%
2023$9,099+1.6%
2022$8,954+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

To:

Sq Ft2,537DeedBook 3903, Page 279

Property Sale

Sale
$269,375
DeedBook 2827, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1999