Skip to content

340 Portsmouth RoadCape May, NJ 08204

Built 1998

Last Sale Price
$106,000
Last Sale Date
Mar 2, 1998

Property Information

Block753.19
Lot35
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,347
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,000
42%
Improvement Value:$322,500
58%
Total Assessment$554,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,995+1.5%
2024$10,834+6.5%
2023$10,175+1.7%
2022$10,008+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$106,000

To:

Sq Ft3,347DeedBook 2746, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1998