Skip to content

400 Portsmouth RoadCape May, NJ 08204

Built 1994

Last Sale Price
$241,794
Last Sale Date
Jan 31, 2017

Property Information

Block753.19
Lot37
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,388
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$235,600
50%
Improvement Value:$234,400
50%
Total Assessment$470,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,532+43.1%
2024$6,663+6.3%
2023$6,266-27.9%
2022$8,695+44.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$241,794

To:

Sq Ft2,388DeedBook 3717, Page 898

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,410DeedBook 2892, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2421, Page 271