Skip to content

20 Admirals CourtCape May, NJ 08204

Built 2003

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block753.19
Lot7.11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,690
Acreage0.48

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$146,800
45%
Improvement Value:$179,300
55%
Total Assessment$326,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,613+1.4%
2024$6,519+6.3%
2023$6,131+6.0%
2022$5,783+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft1,690DeedBook 3906, Page 282

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,690DeedBook 3886, Page 121Recorded11/18/2019

Property Sale

Sale
$237,900
DeedBook 3045, Page 974

Property Built

Built

Year Built: 2003