Skip to content

14 Admirals CourtCape May, NJ 08204

Built 2003

Last Sale Price
$235,790
Last Sale Date
Nov 8, 2002

Property Information

Block753.19
Lot7.14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,857
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,400
38%
Improvement Value:$211,500
62%
Total Assessment$343,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,974+1.4%
2024$6,875+6.3%
2023$6,465+1.6%
2022$6,362+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$235,790

To:

Sq Ft1,857DeedBook 2991, Page 981