Skip to content

6 Admirals CourtCape May, NJ 08204

Built 2003

Last Sale Price
$239,906
Last Sale Date
Sep 5, 2003

Property Information

Block753.19
Lot7.18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,800
41%
Improvement Value:$189,800
59%
Total Assessment$321,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,522+1.4%
2024$6,429+6.3%
2023$6,046+1.6%
2022$5,950+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$239,906

To:

Sq Ft1,722DeedBook 3039, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 2003