Skip to content

8 Captains CourtCape May, NJ 08204

Built 2000

Last Sale Price
$172,006
Last Sale Date
Oct 2, 2000

Property Information

Block753.22
Lot12.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,396
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,400
51%
Improvement Value:$133,200
49%
Total Assessment$272,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,278+1.5%
2024$5,199+6.7%
2023$4,875+1.7%
2022$4,793+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$172,006

To:

Sq Ft1,396DeedBook 2881, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 2000