Skip to content

307 N Vineyard CourtCape May, NJ 08204

Built 2001

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Apr 7, 2003

Property Information

Block753.22
Lot13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class16.5
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,400
46%
Improvement Value:$166,400
54%
Total Assessment$309,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,033+1.5%
2024$5,943+6.6%
2023$5,574+1.7%
2022$5,481+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

To:

Sq Ft1,722DeedBook 3012, Page 405

Property Sale

Sale
$190,550
DeedBook 2900, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$37,450
DeedBook 2799, Page 740

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 2137, Page 1

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 1613, Page 78