Skip to content

217 E Vineyard CourtCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block753.22
Lot14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S-F-O-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,138
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
40%
Improvement Value:$195,000
60%
Total Assessment$325,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,591+1.5%
2024$6,497+6.3%
2023$6,110+1.6%
2022$6,013+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft2,138DeedBook 3984, Page 95

Property Sale

Sale
$354,000

From:

To:

Sq Ft2,138DeedBook 3850, Page 777Recorded4/29/2019

Property Sale

Sale
$388,000
DeedBook 3215, Page 282

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 2995, Page 231

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2843, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$122,700
DeedBook 1697, Page 553