Skip to content

2 Captains CourtCape May, NJ 08204

Built 2001

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 22, 2013

Property Information

Block753.22
Lot14.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,080
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,900
47%
Improvement Value:$150,800
53%
Total Assessment$285,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,794+1.5%
2024$5,711+6.3%
2023$5,371+15.6%
2022$4,645+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 3561, Page 227

Property Sale

Sale
$157,255
DeedBook 2895, Page 984

Property Built

Built

Year Built: 2001