Skip to content

209 E Vineyard CourtCape May, NJ 08204

Built 1986

Last Sale Price
$745,000
Last Sale Date
May 3, 2024

Property Information

Block753.22
Lot18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-F-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
38%
Improvement Value:$209,300
62%
Total Assessment$339,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,184+1.5%
2024$5,109+6.3%
2023$4,805+1.6%
2022$4,729+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$745,000

To:

Sq Ft1,458DeedBook 4166, Page 969

Property Sale

Sale
$281,000
DeedBook 3490, Page 811

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 2876, Page 649

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 2384, Page 64

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 1670, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1986