Skip to content

16 Captains CourtCape May, NJ 08204

Built 2001

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 22, 2009

Property Information

Block753.22
Lot8.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class16.5
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,200
40%
Improvement Value:$203,400
60%
Total Assessment$336,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,826+1.4%
2024$6,729+6.3%
2023$6,328+1.6%
2022$6,227+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000

To:

Sq Ft2,122DeedBook 3403, Page 404

Property Sale

Sale
$299,900
DeedBook 3109, Page 192

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 2915, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 2001