Skip to content

213 W Vineyard CourtCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2014

Property Information

Block753.23
Lot6
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,204
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,200
52%
Improvement Value:$118,700
48%
Total Assessment$247,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,027+1.4%
2024$4,956+6.3%
2023$4,661+1.6%
2022$4,586+2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 3290, Page 876

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 3084, Page 166

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2231, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 1702, Page 282