Skip to content

210 E Vineyard CourtCape May, NJ 08204

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2015

Property Information

Block753.23
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S-F-F-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
46%
Improvement Value:$154,400
54%
Total Assessment$284,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,768+1.5%
2024$5,685+6.3%
2023$5,347+1.6%
2022$5,261+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2672, Page 746

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 1687, Page 957

Property Built

Built

Year Built: 1986