Skip to content

302 Monomy TerraceCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block753.24
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S-F-F-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,658
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
45%
Improvement Value:$162,000
55%
Total Assessment$292,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,922+1.5%
2024$5,837+6.3%
2023$5,490+1.6%
2022$5,402+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,658DeedBook 3938, Page 813

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 2960, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 1662, Page 1036