Skip to content

305 Nantucket DriveCape May, NJ 08204

Built 1987

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 27, 2013

Property Information

Block753.24
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1109

Building Details

Building Class16.5
Description1SF-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,772
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
45%
Improvement Value:$158,300
55%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,847+1.5%
2024$5,763+6.3%
2023$5,420+1.6%
2022$5,334+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,772DeedBook 3543, Page 471

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 3056, Page 984

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 1795, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1987