Skip to content

7 Canterbury WayCape May, NJ 08204

Built 1990

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 22, 2008

Property Information

Block753.26
Lot35.06
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1110

Building Details

Building Class16.5
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,172
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,600
42%
Improvement Value:$184,300
58%
Total Assessment$317,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,447+1.5%
2024$6,355+6.3%
2023$5,977+1.6%
2022$5,881+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft2,172DeedBook 3355, Page 607

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2771, Page 255

Property Sale

Sale
$181,655
DeedBook 1997, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1990