Skip to content

19 Canterbury WayCape May, NJ 08204

Built 1989

Last Sale Price
$385,500
Last Sale Date
Jul 2, 2020

Property Information

Block753.26
Lot35.12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1110

Building Details

Building Class16.5
Description1S-F-O-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
42%
Improvement Value:$178,700
58%
Total Assessment$308,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,260+1.4%
2024$6,171+6.3%
2023$5,804+1.6%
2022$5,711+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,500

To:

Sq Ft1,884DeedBook 3924, Page 443

Property Sale

Sale
$171,832
DeedBook 1945, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1989