Skip to content

21 Canterbury WayCape May, NJ 08204

Built 1990

Last Sale Price
$493,250
Last Sale Date
Aug 16, 2019

Property Information

Block753.26
Lot35.13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1110

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S-F-O-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,051
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
39%
Improvement Value:$201,000
61%
Total Assessment$331,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,713+1.5%
2024$6,617+6.3%
2023$6,223+1.6%
2022$6,124+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$493,250

To:

Sq Ft2,051DeedBook 3872, Page 276

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 3308, Page 383

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 2803, Page 842

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$210,630
DeedBook 1910, Page 6