Skip to content

23 Canterbury WayCape May, NJ 08204

Built 1990

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 9, 2012

Property Information

Block753.26
Lot35.14
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1110

Building Details

Building Class16.5
Description1S-F-O-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,690
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,800
46%
Improvement Value:$160,800
54%
Total Assessment$297,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,035+1.4%
2024$5,949+6.3%
2023$5,595+1.6%
2022$5,506+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,690DeedBook 3516, Page 917

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 2243, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$165,815
DeedBook 1893, Page 164