Skip to content

25 Canterbury WayCape May, NJ 08204

Built 1995

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jun 5, 2015

Property Information

Block753.26
Lot35.15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1110

Building Details

Building Class16.5
Description1SF-2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,284
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,800
43%
Improvement Value:$181,700
57%
Total Assessment$321,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,520+1.5%
2024$6,427+6.3%
2023$6,044+1.6%
2022$5,948+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft2,284DeedBook 3629, Page 320

Property Sale

Sale
$347,500
DeedBook 3393, Page 981

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$153,500
DeedBook 2273, Page 38