Skip to content

10 Tranquility DriveCape May, NJ 08204

Built 2013

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2014

Property Information

Block753.26
Lot39.10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1108

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,970
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,600
29%
Improvement Value:$259,600
71%
Total Assessment$368,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,467+1.4%
2024$7,360+6.3%
2023$6,922+1.6%
2022$6,812+2.5%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$451,630
DeedBook 3512, Page 58

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3437, Page 957