Skip to content

848-58 Wis & 839-41 OsageCape May, NJ 08204

Built 1948

Last Sale Price
$264,150
Last Sale Date
Aug 21, 2008

Property Information

Block778
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1105

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,241
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,000
68%
Improvement Value:$93,000
32%
Total Assessment$293,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,942+1.5%
2024$5,857+6.3%
2023$5,508+1.6%
2022$5,421+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$264,150

To:

Sq Ft2,241DeedBook 3367, Page 437

Property Sale

SaleMulti
$310,000
DeedBook 3162, Page 477

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 2973, Page 611

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2861, Page 479

Property Built

Built

Year Built: 1948