Skip to content

318 Town Bank RoadCape May, NJ 08204

Vacant Land

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Feb 12, 2016

Property Information

Block785
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page6.07

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$116,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,352+1.4%
2024$2,319+6.3%
2023$2,181+1.6%
2022$2,146+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

DeedBook 3664, Page 418

Property Sale

Sale
$70,386
DeedBook 2482, Page 46

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 1717, Page 543