Skip to content

603 Sea Grove AvenueCape May, NJ 08204

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2021

Property Information

Block791
Lot8.05
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1302

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,772
Acreage1.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$362,800
54%
Improvement Value:$308,900
46%
Total Assessment$671,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,622+1.5%
2024$13,427+6.3%
2023$12,628+1.6%
2022$12,426+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$779,000
DeedBook 3528, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 2216, Page 253

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2035, Page 162