Skip to content

38 E Ocean AvenueVillas, NJ 08251

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2019

Property Information

Block79
Lot36
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage920
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
67%
Improvement Value:$43,900
33%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,710+1.6%
2024$2,667+6.4%
2023$2,508+1.7%
2022$2,466+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 1962, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1950