Skip to content

801 Morning Glory RoadWildwood, NJ 08260

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$15,860,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block808
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page9.02

Building Details

Building Class---
Description1S-F-A-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$198,400
67%
Improvement Value:$99,600
33%
Total Assessment$298,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,064+1.5%
2024$5,972+6.6%
2023$5,602+1.5%
2022$5,519+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,860,000

To:

DeedBook 3963, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1975