Skip to content

49 E Hudson AvenueVillas, NJ 08251

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 1993

Property Information

Block80
Lot30
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-2UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,344
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,300
51%
Improvement Value:$82,600
49%
Total Assessment$167,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,148+1.7%
2024$3,095+6.9%
2023$2,895+1.8%
2022$2,843+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940