Skip to content

143 E Hudson AvenueVillas, NJ 08251

Built 1967

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jun 19, 2025

Property Information

Block81.02
Lot21
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,424
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,800
49%
Improvement Value:$97,300
51%
Total Assessment$189,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,827+1.6%
2024$3,767+15.7%
2023$3,255+1.7%
2022$3,201+2.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,424DeedBook 4233, Page 255

Property Sale

Sale
$408,000
Sq Ft1,424DeedBook 4084, Page 953Recorded10/26/2022

Property Sale

Sale
$382,000
Sq Ft1,424DeedBook 4042, Page 95Recorded3/1/2022

Property Sale

Sale
$167,000
Sq Ft1,424DeedBook 3878, Page 559Recorded10/2/2019

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 2869, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1967