Skip to content

161 E Hudson AvenueVillas, NJ 08251

Built 1963

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Nov 16, 1995

Property Information

Block81.02
Lot25
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.02

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,044
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,600
55%
Improvement Value:$58,800
45%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,639+1.6%
2024$2,598+6.4%
2023$2,442+1.7%
2022$2,402+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

To:

Sq Ft1,044DeedBook 2645, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1963