Skip to content

902 Ocean Drive(Unit C0506)Cape May, NJ 08204

Built 2001

Last Sale Price
$436,000
Last Sale Date
May 20, 2016

Property Information

Block823.01
Lot3
QualifierC0506
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description2S-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,785
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
30%
Improvement Value:$333,000
70%
Total Assessment$475,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,676+1.5%
2024$9,529+6.6%
2023$8,939+1.5%
2022$8,806+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$436,000

To:

Sq Ft1,785DeedBook 3678, Page 578

Property Sale

Sale
$449,000
DeedBook 3461, Page 140

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 3371, Page 156

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 3209, Page 103

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 2951, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 2001