Skip to content

235 E Hudson AvenueVillas, NJ 08251

Built 1940

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Apr 25, 2003

Property Information

Block82
Lot17
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,700
68%
Improvement Value:$40,900
32%
Total Assessment$127,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,583+1.6%
2024$2,542+6.4%
2023$2,390+1.7%
2022$2,350+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 3015, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1940