Skip to content

221 E Pacific AvenueVillas, NJ 08251

Built 1940

Last Sale Price
$46,000
Last Sale Date
Oct 10, 1986

Property Information

Block86
Lot11
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,554
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,000
59%
Improvement Value:$59,800
41%
Total Assessment$145,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,951+1.6%
2024$2,904+6.4%
2023$2,731+1.7%
2022$2,686+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$46,000

To:

Sq Ft1,554DeedBook 1665, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1940