Skip to content

133 E Delaware ParkwayVillas, NJ 08251

Built 1937

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 20, 2005

Property Information

Block89
Lot51
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page2.03

Building Details

Building Class14
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage702
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
75%
Improvement Value:$26,800
25%
Total Assessment$106,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,162+1.6%
2024$2,127+6.4%
2023$2,000+1.7%
2022$1,967+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft702DeedBook 3168, Page 213

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 3053, Page 177

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 2737, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1937