Skip to content

577 Shiloh PikeBridgeton, NJ 08302

Apartment

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Jan 26, 1990

Property Information

Block51
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityHopewell Twp
Tax Map PageM13

Building Details

Building Class---
Description2S-FL-UG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,500
28%
Improvement Value:$216,100
72%
Total Assessment$301,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,984+5.0%
2024$10,466+3.1%
2023$10,152-1.1%
2022$10,260+1.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 1827, Page 203

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 1689, Page 232