Skip to content

333 Main St.Cedarville, NJ 08311

Built 1890

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Dec 6, 2013

Property Information

Block197
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SFALL
Dwellings1
ZoningVB
Sq Footage1,876
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,700
17%
Improvement Value:$115,700
83%
Total Assessment$139,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,052+0.2%
2024$4,043-0.9%
2023$4,079+1.4%
2022$4,022+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,876DeedBook 4112, Page 5932Recorded12/16/2013

Property Built

Built

Year Built: 1890