Skip to content

390 Main StreetCedarville, NJ 08311

Built 1856
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2004

Property Information

Block239
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SFVL
Dwellings1
ZoningVMU
Sq Footage1,648
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,500
22%
Improvement Value:$125,600
78%
Total Assessment$161,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,683+0.2%
2024$4,672-0.9%
2023$4,714+1.4%
2022$4,648-21.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1856